The HED-BP75D is a High-Capacity, Lithium-Ion Battery Pack that can power any Sony HD Camcorder like PMW-EX1, PMW-EX1R, PMW-EX3, PMW-100, PMW-150, PMW-200, PMW-300, PMW-F3 and PXW-X160, PXW-X180, PXW-X200 and PXW-FS7, that accepting the BPU style battery packs. Designed for Professional Video shooting it offers External Power output on USB 5V / 1A for all USB Powered Devices, and unique Dual D-Tap DC Power Output that can deliver 14.4V 75W / 8A to all Professional external Devices.